HISTORIA
Fundacja Edukacja dla Demokracji rozpoczęła działalność w 1989 roku, kontynuując współpracę nauczycieli polskich i amerykańskich podjętą w 1982 roku, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.
2021
Wraz z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oficjalnie zainaugurowaliśmy Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
2020
Przetłumaczyliśmy na język polski edukacyjną grę dyskusyjną „Przepis na Demokrację”.
2019
Uruchomiliśmy 3 ukraińskojęzyczne kursy e-learningowe na platformie civicportal.education wspierające pracę ze społecznościami lokalnymi.
2018
Rozpoczęliśmy współpracę z Weiser Center for Europe and Eurasia (WCEE) oraz William Davidson Institute at the University of Michigan (WDI) przy organizacji szkoleń dla liderów organizacji pozarządowych z krajów byłego ZSRR i Bałkanów.
2017
Przygotowaliśmy plansze edukacyjne – atrakcyjne materiały uzupełniające dla szkolnych scenariuszy zajęć.
2016
Fundacja zmieniła logotyp – nowa identyfikacja wizualna wraz z nową stroną mają przybliżać misję, cele i działania Fundacji naszym przyjaciołom, darczyńcom i partnerom.
2015
Zintensyfikowaliśmy działania w Ukrainie – zaangażowaliśmy się we wsparcie lokalnych społeczności w ich przygotowaniach do reformy samorządowej oraz dziennikarzy – by dzięki poznawaniu współczesnych metod pracy dziennikarskiej lepiej służyli swoim odbiorcom. Razem z KrymSOS wspieraliśmy też rodziny „niebiańskiej sotni”.
2014
Fundacja zaangażowała się w pomoc poszkodowanym podczas wydarzeń tzw. Euromajdanu oraz we wsparcie reform w Ukrainie. W prowadzonej przez FED zbiórce publicznej oraz poprzez inne darowizny zebraliśmy na ten cel ponad 550 tys. zł.
2013
FED zostaje członkiem Koalicji na rzecz samorządów uczniowskich oraz powraca do wspierania samorządności uczniowskiej w ramach projektu „Budowanie potencjału i promocja samorządności uczniowskiej w Polsce”. Projekt był realizowany w l. 2012-2014.
Inicjatywa szlaków barokowych FED po raz pierwszy realizowana poza granicami kraju – w Białorusi.
2012
- Śmierć prof. Jacka Woźniakowskiego, współtwórcy FED, Członka Rady Fundacji.
- Rozpoczęcie działalności projektowej w Tunezji.
- Rozpoczęcie – na bazie inicjatywy Tadżycka Krowa – realizacji projektów demokratyzacyjno-rozwojowych w Tadżykistanie.
- Zbudowanie pierwszego e-podręcznika – elektronicznego repozytorium materiałów – prowadzonego przez FED, pod adresem www.e-globalna.edu.pl.
2011
Fundacja została operatorem IV edycji ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła”.
2010
W grudniu odbyło się pierwsze seminarium polsko-rosyjskie realizowane we współpracy z Moskiewską Szkołą Badań Politycznych (obecnie: Moskiewska Szkoła Edukacji Obywatelskiej). Seminarium zapoczątkowało regularną współpracę projektową.
2009
Na XIX Forum Ekonomicznym w Krynicy Fundacja Edukacja dla Demokracji została uhonorowana tytułem Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej 2009 r., przyznawanym przez Radę Programową Forum Ekonomicznego.
2008
Rozpoczęcie inicjatywy „Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna ” – Drogi Baroku – rozwój społeczności lokalnych w oparciu o dziedzictwo kulturowe.
Fundacja rozpoczęła realizację szkoleń metodą e-learningu, najpierw w ramach projektu „Kompetentni, wiarygodni, przejrzyści” realizowanego z funduszy norweskich, następnie w ramach wielu innych działań (RITA – Civicportal, edukacja globalna, samorządność uczniowska i inne).
2007
2006
2005
Śmierć Sandry Feldman, działaczki American Federation of Teachers, współtwórczyni FED.
2004
Pierwsza edycja inicjatywy „Study Tours to Poland” polegającej na wizytach studyjnych profesjonalistów i młodszych studentów ze Wschodu do Polski; inicjatywa wyrosła w osobny Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zarządzany od 2006 r. przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, biuro w Warszawie, oraz Fundację Borussia.
Rozpoczęcie inicjatywy, która przybrała nazwę Tadżycka Krowa, a której głównym założeniem było zbieranie darowizn od osób indywidualnych i firm, głównie w Polsce, by wspierać poprzez zakup bydła Kluby Kobiet (żeńskie grupy samopomocowe) w Północnym Tadżykistanie.
2003
FED partnerem w Inicjatywie „TAK dla referendum” – społecznej kampanii na rzecz uczestnictwa w referendum i oddania głosu za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Otwarcie w Świętochłowicach Centrum Edukacji Lokalnej (CEL) oraz Młodzieżowego Ośrodka Przedsiębiorczości – wspólnych inicjatyw FED i Urzędu Miasta Świętochłowic. CEL weszło następnie w strukturę Urzędu i działała do 2013 roku.
2002
2001
FED jest jednym z inicjatorów powstania Grupy Zagranica – koalicji polskich organizacji pozarządowych działających za granicą; w 2004 r. Grupa Zagranica sformalizowała się w postaci związku stowarzyszeń, FED jest jednym z założycieli.
2000
Rozpoczęcie programu „Europejski Paszport”. W ramach programu prowadzone były warsztaty metodyczne dla nauczycieli, konferencje i seminaria związane z informowaniem o Unii Europejskiej, integracji Polski z UE oraz inicjowane są projekty współpracy i międzynarodowej wymiany młodzieży. Program był realizowany do 2008 r.
Rozpoczęcie programu „Przemiany w Regionie” – RITA – inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której operatorem jest nieprzerwanie FED; Program RITA otwiera grantodawczą działalność FED, która w kolejnych latach zostaje poszerzona o następne projekty i programy regrantingowe.
1999
Rozpoczęcie realizacji projektów na Kaukazie Południowym i w Rosji.
1998
Od października 1998 roku działa (powołane przez Fundację we współpracy z Pracownią Filozofii Ośrodka Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej) Podyplomowe Studium dla Nauczycieli „Nowoczesna dydaktyka w szkole. Dociekania filozoficzne z dziećmi i młodzieżą”. Studium jest dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program „Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą” został dopuszczony przez Ministra Edukacji Narodowej do użytku szkolnego. Studium kontynuuje działalność na Uniwersytecie Łódzkim.
1997
Śmierć Alberta Shankera, Prezydenta American Federation of Teachers, współtwórcy Fundacji.
1996
1995
Pierwsze międzynarodowe kursy trenerskie – przeprowadzone na Łotwie przez trenerów FED: Krzysztofa Stanowskiego i Teresę Gęcę oraz absolwentkę kursów trenerskich w Polsce, Łotyszkę Viję Rudinę.
Wydanie wyboru pism i rozmów Wincentego Witosa pt. „Witos o demokracji” w opracowaniu prof. Jana Borkowskiego przy współpracy Wiktora Kulerskiego.
1994
Zainicjowanie przez wyszkolonych trenerów związanych z FED działalności nieformalnych lokalnych ośrodków trenerskich Fundacji, m.in. w Olsztynie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu i Suwałkach. Ośrodki działały do 2001 roku.
1993
Rozpoczęcie realizacji projektów na Litwie – pierwsze warsztaty dla litewskich nauczycieli (Grigiszki), trenerzy z Polski: Krzysztof Stanowski, Renata Sanak i Jacek Podolski; działania na Litwie trwały do 1999 r.
Pierwszy kurs trenerów prowadzony samodzielnie przez polskich szkoleniowców z FED; kurs prowadzili: Krzysztof Stanowski, Anna Szreter, Ewa Zydorek i Grzegorz Ciemniak.
1992
1991
28 maja 1991 – formalna rejestracja Fundacji w rejestrze sądowym.
1990
Lipiec, Rozalin – pierwsze szkolenie trenerów, prowadzone przez zespół trenerów amerykańskich z American Federation of Teachers .
Pierwsze warsztaty prowadzone przez polskich trenerów dla Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ; wśród pierwszych trenerów FED byli: Krzysztof Stanowski; Ewa Zydorek i Wanda Szymańska.
Spisanie aktu notarialnego o ustanowieniu Fundacji w Państwowym Biurze Notarialnym w Nowym Dworze Mazowieckim za nr repertorium 18423/90.
1989
Pierwsze warsztaty dla nauczycielskiej Solidarności prowadzone przez trenerów American Federation of Teachers w Polsce (Rozalin).