O NAS
Jesteśmy po to, aby wspierać prodemokratyczne i proobywatelskie zmiany w społeczeństwie przede wszystkim w Polsce i na obszarze b. ZSRR, w szczególności tam, gdzie ograniczony jest dostęp do edukacji, rynku pracy i możliwości współdecydowania o własnym losie. Dążymy do tego, by ludzie brali odpowiedzialność za swoje otoczenie społeczne i byli otwarci w stosunku do innych – kultur i społeczeństw.
Dotąd prowadziliśmy wspólne działania z partnerami z kilkunastu krajów. Obecnie jesteśmy aktywni w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Tadżykistanie, Mołdowie, Rosji, a także w ramach współpracy z Polonią – w Europie Zachodniej i USA.
Działamy od 1989 r. z inicjatywy działaczy polskiej opozycji demokratycznej oraz American Federation of Teachers – Amerykańskiej Federacji Nauczycieli, którzy w okresie przemian wspierali polskie środowiska edukacyjne.
Otrzymaliśmy wiele wyróżnień i nagród, przede wszystkim za naszą działalność w krajach b. ZSRR. Do najważniejszych należą: Democracy and Civic Society Award przyznana przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone w 1998 r., tytuł Instytucji Pro Publico Bono (2004 r.), tytuł Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej 2009 r., przyznany przez Radę Programową Forum Ekonomicznego w Krynicy.
2019
30. rocznica utworzenia Fundacji – od momentu złożenia deklaracji założycielskiej przez jej fundatorów minęły już 3 dekady.
Uruchomiliśmy 3 ukraińskojęzyczne kursy e-learningowe na platformie civicportal.education wspierające pracę ze społecznościami lokalnymi.
2020
Zostaliśmy operatorem nowego programu PAFW: Funduszu Pomocowego dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich 2020 i uruchomiliśmy pierwsze nabory.
Przetłumaczyliśmy na język polski edukacyjną grę dyskusyjną „Przepis na Demokrację”.
2021
Wraz z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oficjalnie zainaugurowaliśmy Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wzmacniamy tych, którzy chcą zmieniać swoje otoczenie – uczymy nauczycieli prowadzić zajęcia, w których uczniowie są twórczy, samodzielni i myślą krytycznie, a lokalnych aktywistów jak mobilizować mieszkańców, żeby razem zbudowali chodnik, czy przekonali radnych do zamontowania latarni.
Wspieramy finansowo ludzi i organizacje, żeby zmieniali swoje sąsiedztwo, szkołę, czy wieś tworząc samorządy uczniowskie, zakładając pracownie krawieckie czy ucząc się rzetelnego dziennikarstwa.
Spotykamy ze sobą ludzi, żeby mogli porozmawiać i uczyć się od siebie wzajemnie. Dzięki nam w ostatnich 6 latach ponad 450 osób w 96 społecznościach lokalnych na Ukrainie opracowało w grupach diagnozę dla swojej miejscowości, a ponad 60 szkół z Polski rozpoczęło współpracę z ukraińskimi partnerami.