Konferencja pn. „Ambasadorzy przemian w regionie”, to cykliczne spotkanie dla Realizatorów projektów dofinansowanych w ramach programów grantowych. Tym razem zapraszamy na spotkanie do Bydgoszczy, w dniach 7-8 września 2024 r., w niezwykłych Młynach Rothera.
Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe, bo spotkają się Realizatorki i Realizatorzy aż dwóch programów:
Programu RITA – Przemiany w regionie oraz programu Wspieramy Ukrainę.
Zaplanowano spotkania z ekspertami, rozmowy o zaangażowaniu organizacji pozarządowych w krajach Regionu, ciekawe warsztaty zwiększające kompetencje osób zaangażowanych w realizację projektów oraz czas na wspólne rozmowy i możliwość sieciowania uczestniczących organizacji pozarządowych.
Program:
Piątek 6.09.2024
Przyjazd i kolacja dla gości z dalekich regionów Polski
Sobota, 7.09.2024
10.30 – 11.00 powitalna kawa
11.00 – 13.00 Panel ekspercki poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz, reporterka i dziennikarka radia TOK FM, w którym prowadzi audycję Światopogląd o relacjach międzynarodowych.
W panelu wezmą udział m.in.
- Wojciech Górecki – ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
- Agata Wierzbowska-Miazga – prezeska Fundacji Liderzy Przemian, wcześniej ekspertka OSW.
- Martyna Bogaczyk – prezeska Fundacji Edukacja dla Demokracji.
- Kamil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
13.00 – 14.00 Obiad w Młynach Rothera
14.00 – 15.30 Spotkania tematyczne z ekspertami
- Wspieramy Ukrainę – będziemy dyskutować o tym w co i jak mogą się zaangażować organizacje pozarządowe działające na rzecz Ukrainy i jej mieszkańców cierpiących w wyniku wojny. Prowadzenie: Martyna Bogaczyk, prezeska FED kierująca programem Wspieramy Ukrainę, ekspertka programu Aktywni Obywatele, Sylwia Gajownik, koordynatorka programu Wspieramy Ukrainę, ekspertka ds. współpracy rozwojowej.
- Jaka przyszłość czeka region – jakie jest miejsce organizacji pozarządowych w różnych wizjach na przyszłość. Prowadzenie: Stanisław Brudnoch, dyrektor programowy w Fundacji HumanDoc, ekspert i praktyk współpracy rozwojowej i humanitarnej, specjalizujący się w rejonie Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Rosji. Koordynator projektów realizowanych w ramach programu RITA.
- Dezinformacja – identyfikowanie rozprzestrzeniania fałszywych informacji, które rozgrzewają podziały społeczne. Prowadzenie: Michał Sęk, geograf i badacz społeczny. Członek redakcji „Magazynu Miasta”. Pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, gdzie zajmuje się badaniem konfliktów etnicznych w Indonezji. Współpracownik Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka realizującej program Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją, która opracowała raport p.n. „Gościnna Polska 2022+ Jak mądrze wspierać Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie?”.
- Dzieci i młodzież w projektach rozwojowych i humanitarnych – jakimi standardami powinniśmy się kierować w działaniach na ich rzecz. Prowadzenie: Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Współautorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także programów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada m.in. za Politykę Ochrony Dzieci.
15.30 – 16.00 Przerwa kawowa
16.00 – 17.00 Stoliki krajowe – rozmawiamy w mniejszych kręgach i w gronie koordynatorów projektów o sprawach kluczowych dla krajów, na rzecz których działamy w programach RITA oraz Wspieramy Ukrainę.
17.00 – 18.30 „Pod Kirgiskim Niebem” – Film o programie rozwojowym w Kirgistanie Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”.
Rozmowę o filmie poprowadzi Ewelina Grądzka, prezeska Stowarzyszenia “Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Założycielka Akademii Młodego Filozofa im. K. Twardowskiego, w ramach której prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i szkolenia dla nauczycieli. Współautorka „Filozofuj z dziećmi 2”. Koordynatorka projektów edukacyjnych STEM (astronomiczne) m.in. w Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Armenii w ramach programu RITA.
19.00 Uroczysta kolacja w hotelu CITY
Niedziela, 8.09.2024
10.00 – 12.00 Warsztaty kompetencyjne
12.00 – 12.30 przerwa kawowa
12.30 – 13.30 Sesje dialogowe
13.30 – 14.00 Podsumowanie spotkania
14.00 Obiad w Młynach Rothera.
Formularz zgłoszenia:
Formularz zgłoszeniowy został zamknięty 31 lipca 2024 r.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu prosimy o kontakt z Joanną Malarczyk, joanna.malarczyk@fed.org.pl.
Zasady uczestnictwa w Konferencji:
- Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
- Spotkanie jest dwudniowe i zapewniamy nocleg osobom z bardziej oddalonych miejscowości od Bydgoszczy na zasadach opisanych poniżej.
- Zapewniamy nocleg w pokoju dwuosobowym w terminie 7/8 września 2024 r., w hotelu City w Bydgoszczy. W przypadkach uzasadnionych np. trudnościami z dojazdem w dniu rozpoczynającym wydarzenie, możliwy jest również nocleg w terminie 6/7 września 2024 r.
- Warunkiem otrzymania bezpłatnego noclegu jest potwierdzenie udziału za pośrednictwem niniejszego formularza. W przypadku rezygnacji z udziału w spotkaniu zgłoszonej osoby, Realizator zobowiązuje się zaprosić inną osobę ze swojej organizacji i poinformować niezwłocznie o tej zmianie Fundację.
- Wyżywienie zapewniamy zgodnie z ramowym programem.
- Uczestnicy spoza Bydgoszczy otrzymają zwrot kosztów dojazdów – zwrot kosztów biletów w obie strony lub pokrycie kosztów dojazdów samochodem na podstawie tzw. “kilometrówki” w wymiarze 0,60 PLN za km. Rozliczenie następuje po wydarzeniu, w formie elektronicznej na podstawie wypełnionego formularza oraz załączonych biletów. Jeśli uczestnik nie przedstawi poprawnie wypełnionego dokumentu rozliczenia w terminie do 30 września 2024 r. koszty podróży nie zostaną zwrócone.
- Zwrot kosztów podróży przysługuje uczestnikom, którzy będą obecni na całości spotkania zgodnie z ramowym programem.
- Zapraszamy 1 osobę z projektu. Jeśli realizujecie swój kolejny projekt w ramach WU lub RITA, można zgłosić kolejną osobę.
- W przypadku dużej liczby chętnych na spotkanie o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
- Uczestnik/uczestniczka, który/która nie pojawi się na spotkaniu bez odwołania udziału i podania przyczyny nieobecności utraci możliwość uczestniczenia w innych wydarzeniach w ramach działań FED.
- Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają email z potwierdzeniem udziału nie później niż do 31 lipca 2024 r
Dodatkowe informacje: joanna.malarczyk@fed.org.pl
Konferencja „Ambasadorzy przemian w regionie” realizowana jest przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programów grantowych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: Programu RITA – Przemiany w regionie oraz Programu Wspieramy Ukrainę.