SZKOLENIA
Szkolenia organizujemy nieodpłatnie, w ramach realizowanych przez nas projektów lub odpłatnie w ramach ODPP, czyli zbierając taką opłatę od uczestników, która pozwala nam pokryć koszty organizacji szkoleń.
W gronie naszych pracowników i współpracowników znajdują się trenerzy z wieloletnim doświadczeniem pracy w Polsce i krajach byłego ZSRR. Wszystkie szkolenia prowadzimy aktywnymi metodami nauczania w oparciu o sprawdzone i stale doskonalone programy. Naszą ofertę kierujemy do pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych, nauczycieli i tych, którzy chcą zostać edukatorami/trenerami lub już nimi są i chcą rozwijać swoje umiejętności.
Aktualne nabory na szkolenia dostępne są powyżej (jeśli się nie wyświetlają, to znaczy, że chwilowo nie prowadzimy żadnej rekrutacji), zaś przykłady prowadzonych przez nas szkoleń opisane są poniżej.
Cieszę się, że wszystko mi się udało. Pozdrawiam organizatorów i chciałabym uczestniczyć w innych kursach, jakichś bardziej szczegółowych.
Uczestniczka kursu
Z ankiety po szkoleniu e-learningowymNaprawdę zmieniacie myślenie, dzięki!
Uczestniczka szkolenia w Warszawie
Szkolenie "Projekt na Wschód"Najbardziej spodobał mi się zapis wideo. Po szkoleniu zrozumiałem, że „trener jest dla uczestników”.
Uczestnik szkolenia w Odessie
Kurs podstawowych umiejętności trenerskichWarsztaty o dialogu i transformacji konfliktów
Propozycja dla osób, które chcą rozwinąć swoje kompetencje potrzebne do wykorzystywania dialogu zarówno w życiu codziennym i praktyce zawodowej. Dialog służy dobrej rozmowie na tematy ważne i trudne, w szczególności w sytuacji podziałów/różnic. Podczas warsztatów przyglądamy się temu, czym jest dialog, jakie są jego najważniejsze zasady, jak stworzyć dla niego warunki i jak można go wykorzystywać w swojej pracy i działalności społecznej.
Osoby uczestniczące mają możliwość refleksji nad swoim sposobem komunikacji, poznają też narzędzia analizy konfliktów, które pozwalają im głębiej przyjrzeć się sytuacjom konfliktowym w swoim otoczeniu.
- Od kilkugodzinnego spotkania “Dialog w pigułce” po 2-5 dniowe warsztaty – do uzgodnienia według potrzeb
- Oferta dla osób pracujących z różnymi grupami (w tym z młodzieżą, dorosłymi, osobami starszymi)
- Dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności pracy z grupą, w tym radzenia sobie z trudnymi tematami i różnicami poglądów
- Dla osób i instytucji działających w sektorze pozarządowym, samorządowym, edukacji formalnej i nieformalnej
- Praca w oparciu o podejście Nansen Center for Peace and Dialogue
- Wedle zapotrzebowania warsztaty po polsku, angielsku lub ukraińsku
Facylitacja dialogów
Dialog służy dobrej rozmowie na tematy ważne i trudne, w szczególności w sytuacji podziałów/różnic. Spotkanie w tej formule pozwala na wyrażenie i usłyszenie różnych perspektyw, opinii i doświadczeń, bez przekonywania się nawzajem do swojej racji. Dialog pozwala na rozmowę w szczery, otwarty sposób, z poszanowaniem odmienności.
Chcesz zorganizować rozmowę na ważny temat dla grupy/społeczności z którą pracujesz? Chcesz włączyć spotkanie dialogowe do organizowanego przez siebie wydarzenia? Skontaktuj się z nami.
- Dla osób i instytucji, które potrzebują wsparcia w zorganizowaniu spotkania dialogowego
- Pomożemy stworzyć przestrzeń do rozmowy na ważne i trudne tematy
- Pracujemy w oparciu o podejście Nansen Center for Peace and Dialogue
Szkolenie z pisania projektów
Szkolenie dotyczy planowania, przygotowania i realizacji projektów. W ramach warsztatów poznajemy zasady programowania i planowania finansowania ze strony organizacji donorskich, uczymy się jak zaplanować projekt odpowiadający potrzebom grup, z którymi pracujemy. Osoby uczestniczące ćwiczą w praktyce przekładanie swoich pomysłów na działania na wniosek projektowy. Uczą się też konstruowania budżetu.
- Szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych
- Praca nad konkretnym pomysłem na projekt
- Na co zwrócić uwagę podczas planowania projektu
- Prowadzą osoby doświadczone w pisaniu i realizacji projektów
Kurs podstawowych umiejętności trenerskich
To oferta dla tych, którzy zaczynają prowadzić warsztaty i czują, że potrzebne im profesjonalne przygotowanie. Jeśli pracujesz w organizacji pozarządowej lub stale współpracujesz z III sektorem, to właśnie dla Ciebie oferujemy pięciodniowe intensywne szkolenie.
- 5 dni bardzo intensywnego szkolenia (48 godzin)
- Oferta dla pracowników i współpracowników NGO
- Dla początkujących i mniej doświadczonych
- Teoria i praktyka, aktywne metody nauczania, praca z grupą
- Autorskie materiały szkoleniowe
Kurs zaawansowanych umiejętności trenerskich
Propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia, wiedzy i umiejętności w planowaniu programów szkoleniowych. Jeśli już prowadzisz warsztaty, masz opanowane podstawowe umiejętności trenerskie, ale brakuje ci praktyki w opracowaniu własnych programów szkoleniowych – nasze szkolenie będzie dla Ciebie interesujące.
- Oferta dla osób z podstawowymi umiejętnościami trenerskimi i doświadczeniem
- 2 zjazdy szkoleniowe (3 dni, ok. 30 godzin)
- Praca indywidualna między zjazdami
- Możliwość konsultacji z doświadczonymi trenerami-praktykami
Szkolenie „Projekt na Wschód”
Szkolenie dotyczy planowania, przygotowania i realizacji partnerskich projektów międzynarodowych i jest kierowane do osób mających w tym zakresie niewielkie doświadczenie lub niemających doświadczenia. Pracujemy nad konkretnymi pomysłami na projekty realizowane z partnerami z jednego z krajów objętych programem RITA – Przemiany w regionie. Z uwagą przyglądamy się temu, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę planując współpracę z partnerem ze Wschodu.
- Szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych
- Udział dwóch osób z organizacji
- Praca nad konkretnym pomysłem na projekt
- Specyfika realizacji projektów partnerskich i w kontekście międzykulturowym
- Prowadzą osoby doświadczone w pisaniu i realizacji projektów partnerskich
„Swatka” dla NGO – budowanie partnerstw międzynarodowych
Pomagamy polskim organizacjom w nawiązaniu współpracy międzynarodowej w takich krajach jak Mołdawia, Rosja, Ukraina. Podczas warsztatów, przedstawiciele organizacji z obu krajów mają możliwość zaprezentować swoje doświadczenie oraz wspólnie z wybranym partnerem, rozpoczynają pracę nad koncepcją wspólnych działań i przygotowaniem zarysu projektu.
- Szkolenie dla przedstawicieli NGO z Polski oraz jednego z krajów partnerskich objętych programem RITA
- Możliwość znalezienia partnerskiej organizacji, działającej w podobnym obszarze, co Twoja organizacja
- Praktyczna praca nad przygotowaniem wniosku
- Jak pozyskiwać środki na wspólny projekt oraz co brać pod uwagę w planowaniu partnerskiego projektu
Kursy e-learningowe
Kursy e-learningowe FED stanowią uzupełnienie a niekiedy zamiennik oferty szkoleń stacjonarnych. Prowadzimy je na platformie Moodle, którą rozwijamy od 2011 roku. Każdorazowo precyzyjnie określamy grupę docelową naszych kursów (najczęściej są to przedstawiciele NGO albo nauczyciele), by jak najlepiej dostosować ofertę szkolenia do uczestników.
- Kursy moderowane trwają od jednego do dwóch miesięcy i wymagają kilku godzin zaangażowania tygodniowo
- Kursy niemoderowane pozwalają zapoznać się z materiałem tekstowym lub filmowym w wybranym czasie
- Doświadczeni trenerzy e-learningu
- Zadania do wykonania w praktyce
- Przestrzeń do dyskusji
- Wymiana doświadczeń między uczestnikami
„Swatka” nauczycielska
Propozycja dla szkół z Polski, które chcą nawiązać współpracę międzynarodową ze szkołami partnerskimi z Ukrainy. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu szans edukacyjnych młodzieży w Twojej szkole, stworzeniu dla niej szans na spotkanie z rówieśnikami z innego kraju, a także na rozwoju własnej umiejętności pisania projektów wymiany młodzieży o charakterze edukacyjnym – to szkolenie jest dla Ciebie!
- Szkolenie dla nauczycieli z Polski z Ukrainy
- Możliwość znalezienia szkoły partnerskiej i zaplanowania współpracy międzynarodowej
- Praktyczna praca nad przygotowaniem projektu
- Jak szukać środków na wymianę i co brać pod uwagę przy jej organizacji