Inspiracje i źródła
Greta Thunberg to 15-letnia Szwedka, która w każdy piątek zamiast iść do szkoły protestuje przed budynkiem szwedzkiego parlamentu w obronie klimatu. Przemówienie, które wygłosiła w czasie COP24 w Katowicach odbiło się echem na całym świecie.
Jak wytłumaczyć przedszkolakom problemy, których dotyczą Cele Zrównoważonego Rozwoju? Z materiałami opracowanymi przez Fundację CultureLab będzie to proste: polecamy pakiet 5 bajek poświęconych wybranym CZR oraz towarzyszące im scenariusze gier i zabaw dla najmłodszych.
Jakie są przyczyny strukturalnego głodu, dotykającego mieszkańców krajów rozwijających się? Jaki jest związek tego zjawiska ze światową gospodarką, rynkiem produkcji i dystrybucji żywności oraz relacjami między krajami globalnej Północy i Południa? Odpowiedzi szukamy w scenariuszu zajęć Fundacji Artykuł 25.
Słoń jaki jest każdy widzi. Czy na pewno? Dzięki animacji przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną możemy zastanowić się nad tym jak opisujemy otaczający nas świat.
Nie powiemy wam jak zmienić świat, ale powiemy jak prowadzić ciekawe zajęcia z uczniami, dzięki nowym scenariuszom dostępnym na www.e-globalna.edu.pl.
Film przygotowany przez Fundację Kultury Świata. Utwór z serii „Innowatorzy Społeczni a Problemy Globalne”, dotyczy równouprawnienia – i siły – kobiet w Nigerii i Polsce.
Więcej informacji o edukacji globalnej, jej kryteriach jakości a także gotowe scenariusze do poprowadzenia własnych zajęć znajdziesz na e-globalna.edu.pl
Nasza kultura i życie kształtowane są przez nakładające się na siebie historie. Adichie ostrzega przed tym, że styczność tylko z jedną opowieścią na temat innej osoby lub kraju, jest nieporozumieniem.
Co odróżnia post-turystę od zwykłego turysty i czy warto przejmować się globalnymi współzależnościami, kiedy jesteśmy na wakacjach? Polecamy lekturę esejów na www.post-turysta.pl.
Szukasz pomysłu na Tydzień Edukacji Globalnej – sprawdź co do tej pory robili inny, szukaj inspiracji i źródeł dobrych materiałów na www.teg.edu.pl.
Materiały edukacyjne, e-learningi, gry, filmy i porady dla nauczycieli znajdziecie na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Jednym z podstawowych standardów w edukacji globalnej jest Kodeks ws. obrazów i wiadomości. Dowiedz się więcej o tym jak edukować bez wzmacniania stereotypów.