Nowe partnerstwa PL-UA

Pod koniec czerwca spotkaliśmy się w Warszawie z polskimi i ukraińskimi nauczycielami, którzy chcą nawiązać partnerstwa międzynarodowe pomiędzy swoimi szkołami. Organizowane przez nas co roku warsztaty „Swatka” to nowe znajomości, nowe spotkania, nowe pomysły na projekty. W tym roku w warsztatach wzięło udział 26 osób (12 nauczycieli z Polski i 14 z Ukrainy). Trzymamy kciuki za to, by już w najbliższym roku szkolnym uczestnikom i uczestniczkom naszych warsztatów udało się zorganizować wymianę młodzieży ze swoich szkół.

Od uczestników zeszłorocznych Swatek wiemy już o pierwszych sukcesach!  Udało im się utrzymać kontakt pomiędzy szkołami oraz otrzymać dofinansowanie na zaplanowane wymiany młodzieży.

Pani Natalia z Jakuszyneckiej szkoły I-III stopnia (Jakuszynci, obwód winnicki), wspólnie z panią Krystyną ze Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie przygotowały projekt, który otrzymał dofinansowanie po stronie ukraińskiej – od Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy. Większość konkursów na polsko-ukraińską wymianę młodzieży organizowana jest po stronie polskiej, i zazwyczaj to polski partner ma możliwość składania wniosku. Tym bardziej cieszymy się, że uczestniczkom Swatki udało się przetrzeć szlaki po stronie ukraińskiej! Dzięki dofinansowaniu, uczniowie z obu szkół już w czerwcu spotkali się w Warszawie, zaś na jesień planowane jest spotkanie w Ukrainie. Szkoły współpracę rozpoczęły od projektu na portalu eTwinning, wokół postaci Konstancji Markiewicz – patronki warszawskiej szkoły, która część życia spędziła w Żywotówce w obwodzie winnickim (w którym znajduje się szkoła ukraińska).

Kolejnym sukcesem może pochwalić się pani Regina z VII LO im. W. Szuman w Toruniu – szkole udało się otrzymać dofinansowanie aż na dwa projekty – na obustronną wymianę ze szkołą w Gołowkówce w obwodzie czerkaskim (projekt przygotowany z panią Natalią, dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Młodzieży), oraz na przyjazd grupy ukraińskiej młodzieży ze szkoły w Kropywnyckim (projekt przygotowany z panem Dmytrem, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury). Zaplanowane w ramach projektów spotkania odbędą się na jesieni – trzymamy kciuki!

Na zakończenie, wszystkim, którzy myślą o międzynarodowej współpracy szkół polecamy wydany przez nas poradnik informacyjny pt. Polsko-ukraińskie wymiany młodzieży. Poradnik dostępny jest w wersji polskiej i ukraińskiej online (PL/UA) oraz do pobrania w formatach PDF (PL/UA) i EPUB (PL/UA).

Szkolenie odbyło się w ramach programu RITA – Przemiany w regionie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web