Po obiedzie uczestnicy wzięli udział w sesjach równoległych. Najpierw były to spotkania tematyczne z ekspertami poświęcone:
– wspieraniu Ukrainy i możliwości prowadzenia działań w realiach wojennych (Martyna Bogaczyk, Sylwia Gajownik);
– przyszłości regionu i miejsca organizacji pozarządowych w przypadku różnych scenariuszy (Stanisław Brudnoch);
– dezinformacji – jej identyfikowaniu i możliwościach przeciwdziałania (Michał Sęk);
– standardów w pracy na rzecz dzieci i młodzieży w projektach rozwojowych i humanitarnych (Renata Szredzińska).
Następnie uczestnicy przenieśli się do tzw. stolików krajowych, które dały możliwość rozmowy w mniejszych kręgach. Aż trzy stoliki poświęcone były Ukrainie, czwarty obejmował kraje Azji Środkowej i Kaukazu, a piąty poświęcony był tematom rosyjskim, białoruskim i mołdawskim.
Kolejnym elementem tego dnia był pokaz filmu „Pod Kirgiskim Niebem” poświęconego działaniom rozwojowym Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem” realizowanym w Kirgistanie. Pokazowi filmu towarzyszyła rozmowa z prezeską stowarzyszenia, Eweliną Grądzką. Film wywarł na uczestnikach duże wrażenie, zachęcił też do rozmów na temat działania mechanizmu Programu RITA w przypadku innych realizowanych projektów.
Na zakończenie dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w uroczystej kolacji, która była kolejną okazją do nawiązywania kontaktów, rozmów, wymiany pomysłów.
Niedziela rozpoczęła się od warsztatów kompetencyjnych. Uczestnicy wybierali między następującymi sesjami:
– Narzędzia cyfrowe i sztuczna inteligencja w działalności organizacji pozarządowej (Karolina Walecka);
– Jak zacząć prowadzić podcast i dotrzeć z autorską treścią do odbiorców (Kamila Tokarska);
– Standardy działania NGO – jak wdrożyć zasady Kodeksu dobrych praktyk dla klimatu i środowiska w działaniach projektowych i funkcjonowaniu organizacji pozarządowych (Katarzyna Krzemińska, Sylwia Gajownik);
– Pierwsza pomoc – czynności ratunkowe wykonywane przez świadków zdarzenia do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy medycznej (dr Aleksander Skaliy);
– Myśl filozoficznie, działaj lokalnie – refleksja nad działaniami rozwojowymi i pomocowymi (Ewelina Grądzka).
Ostatnim elementem programowym były sesje dialogowe, czyli przestrzeń do rozmowy na wybrane tematy w oparciu o zasady i metodologię proponowane przez Nansen justify for Peace and Dialogue. Dialogi dotyczyły następujących zagadnień:
– Wsparcie dla organizacji partnerskich – jak dobrze wspierać organizacje partnerskie (Natalia Kertyczak, Sylwia Gajownik);
– Integracja osób uchodźczych, migranckich, wewnętrznie przemieszczonych. Jak wspierać integrację nowoprzybyłych osób w naszych społecznościach? (Martyna Bogaczyk, Ewa Romanowska);
– Dylematy pracy w regionie. Z czym mierzę się teraz podczas mojej pracy w regionie? (Marta Gawinek-Dagargulia, Agnieszka Świeczka);
– Bezpieczeństwo w regionie. Jak widzimy przyszłość naszego regionu? (Ewa Stokłuska, Tadeusz Rudzki).
Na koniec wydarzenia wszyscy spotkali się ponownie w sali plenarnej, gdzie Martyna Bogaczyk z Agnieszką Świeczką zaprosiły na podsumowanie i rozmowy o planach organizacji na kolejne miesiące.
Całe wydarzenie było okazją do podsumowania ostatnich lat pracy w programach RITA oraz „Wspieramy Ukrainę”. Zorganizowane sesje szkoleniowe służyły podniesieniu kompetencji w obszarach, które w naszej ocenie są przydatne w pracy projektowej w regionie. Ważnym aspektem wydarzenia były też spotkania, rozmowy i spędzenie czasu wspólnie w gronie osób, którym w ich aktywnościach przyświecają podobne cele i wartości. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za wykonywaną pracę oraz za nasze spotkanie w Bydgoszczy!
Konferencja „Ambasadorzy przemian w regionie” realizowana jest przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programów grantowych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: Programu RITA – Przemiany w regionie oraz Programu Wspieramy Ukrainę.