Dla trzynastu polskich i trzynastu ukraińskich szkół nowy rok szkolny, to wyjątkowa szansa na rozwinięcie współpracy międzynarodowej. Pod koniec sierpnia polsko-ukraińska 26-osobowa grupa nauczycieli i nauczycielek uczestniczyła w tzw. „Swatce”, czyli warsztatach dla przedstawicieli szkół zainteresowanych budowaniem kontaktów między młodzieżą polską i ukraińską.
Dla wielu z nich było to pierwszy kontakt z nauczycielami z sąsiedniego kraju i nie mieli pewności czy uda im się szybko znaleźć partnera do współpracy. Szybko okazało się, że bariery komunikacyjne można łatwo przełamać, pomysłów na projekty nie brakuje, a po prezentacjach szkół ciężko było zdecydować się na tylko jedną zagraniczną szkołę partnerską. Podczas prowadzonych przez zespół trenerów z FED-u i Towarzystwa Lwa warsztatów w Brzuchowicach (obwód lwowski) udało się też lepiej poznać system edukacji w obydwu krajach, praktyczne aspekty organizacji wymian międzynarodowych oraz źródła finansowania wspólnych inicjatyw edukacyjnych. Najwięcej uwagi pochłonęło jednak wspólne planowanie i przygotowywanie projektu w parach polsko-ukraińskich.
Pierwsze kroki we współpracy międzynarodowej szkół zostały zrobione. Choć początek roku szkolnego obfituje w wyzwania otrzymujemy zapewnienia o kontakcie ze szkołami partnerskimi i planowaniu kolejnych działań. Zapewnieniom tym towarzyszą podziękowania za 4 dni intensywnej pracy na szkoleniu. Życzymy powodzenia w dalszym planowaniu, mamy nadzieję, że już niebawem zobaczymy relacje ze wspólnych projektów angażujących młodzież z Polski i Ukrainy!
A wszystkim, którzy myślą o międzynarodowej współpracy szkół polecamy wydany właśnie poradnik informacyjny pt. Polsko-ukraińskie wymiany młodzieży. Poradnik dostępny jest w wersji polskiej i ukraińskiej online (PL/UA) oraz do pobrania w formatach PDF (PL/UA) i EPUB (PL/UA).
Szkolenie odbyło się w ramach programu RITA – Przemiany w regionie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.