Zapraszamy do udziału w forum sieciującym Regionalnie Aktywni, które odbędzie się w Gdańsku w dn. 23-24 marca 2023 r. Forum poświęcone będzie temu jak skutecznie wzmacniać organizacje pozarządowe i jak szukać skutecznych możliwości działania, m.in. w kontekście zbliżających się wyborów. W programie forum przewidziano też praktyczne warsztaty budujące kompetencje osób działających w organizacjach.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Szkoła Aktywnego Sektora, towarzyszącego programowi „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Dla kogo jest to spotkanie?
Spotkanie skierowane jest do osób działających w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych, a także do przedstawicieli instytucji i samorządów, współpracujących z trzecim sektorem. Zapraszamy przede wszystkim uczestników i uczestniczki z województw: podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego.
O czym będziemy rozmawiać?
Jako sektor o zmianach myślimy długofalowo. W 2023 roku chcemy przyjrzeć się temu, jakie przestrzenie i potrzeby działania przynosi ze sobą rok wyborczy. Jakie stoją przed nami wyzwania, do jakich zmian dążymy i jak wspólnie możemy je osiągnąć? Podejmiemy też temat wzmocnienia sektora pozarządowego, poprzez rozmowę o potrzebach i trudnościach, a także warsztaty służące wzmocnieniu praktycznych umiejętności organizacji. Spotkanie będzie też okazją do wzajemnej inspiracji, nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i partnerami z regionu, wymiany pomysłów i dobrych praktyk.
Gdzie i kiedy?
Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Gdańsku 23 i 24 marca 2023 roku w Hotelu IBIS Stare Miasto. Osobom spoza Trójmiasta zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych i zwracamy koszty przejazdu. Ramowy program forum poniżej. Prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy w terminie do 10 marca: https://forms.gle/iUntTkfByueq73Vq9. Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają potwierdzenie udziału do 13 marca 2023 roku.
Ramowy program Forum
Czwartek, 23 marca 2023
11:00 – 11:30 Powitanie i otwarcie
11:30 – 13:00 Krajobraz roku wyborczego – najważniejsze wyzwania. Jaka jest rola sektora i do czego dążymy? Dyskusja panelowa.
- Moderacja: Agnieszka Podgórska, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie Waga
- Bogumił Kolmasiak, Akcja Demokracja
- Krzysztof Mrozek, Polska Zielona Sieć
- Karolina Stubińska, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
13:00 – 14:00 Obiad
14:00 – 16:00 Czy obywatelskie jest polityczne? Jak wykorzystać wybory na rzecz własnych celów statutowych? Przestrzeń dla działań sektora społecznego na konkretnych przykładach. Stoliki tematyczne.
- Obywatelski Pakt dla Edukacji – jakiej chcemy szkoły? – Olga Napiontek, Fundacja Civis Polonus
- Las okiem obywatelskim – jak angażować na rzecz dobra wspólnego? – Hanna Rawska, Lasy i Obywatele
- Miejske działania lokalne i angażowanie mieszkańców – Martyna Regent, Stowarzyszenie Miasto Wspólne
- Przestrzeń wspólna, przestrzeń niczyja – o monitoringu reklam wyborczych – Małgorzata Łosiewicz, Robert Chomicki, Stowarzyszenie Inspiracje
- Organizacje i wybory. Czy warto i jak mieć mieć polityczny wpływ? – Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie 61
16:00 – 16:30 Przerwa
16:30 – 18:30 Sesje warsztatowe
- Rzecznictwo, czyli jak oddziaływać na polityków
Prowadząca: Katarzyna Batko-Tołuć, Sieć Obywatelska Watchdog Polska - Społeczna obserwacja wyborów
Prowadzący: Robert Lech, Fundacja Odpowiedzialna Polityka
18:30 – 19:00 Podsumowanie dnia
19:00 Kolacja
Piątek, 24 marca 2023
9:00-10:30 Czy capacity może nie straszyć. Dyskusja o wzmacnianiu organizacji społecznych jako instytucji oraz ludzi w niej pracujących.
- Moderacja: Ewa Stokłuska, Fundacja Edukacja dla Demokracji
- Marta Dietrich, Fundacja RC, Gdańsk
- Paulina Jędrzejewska, Fundacja Culture Shock, Warszawa
- Monika Michniewicz, Federacja FOSA, Olsztyn
10:30-11:00 Przerwa
11:00-13:00 Równoległe sesje warsztatowe
- NGO jako dobre miejsce pracy – cel możliwy do osiągnięcia?
Prowadząca: Paulina Jędrzejewska, Fundacja Culture Shock - Strategia czy elastyczność – czy posiadanie strategii ma sens?
Prowadząca: Anna Miodyńska, trenerka pracy w grupie, edukatorka, planistka
13:00-13:30 Podsumowanie forum
13:30-14:30 Obiad
Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Wydarzenie jest jednym z cyklu forów regionalnych w ramach “Szkoły Aktywnego Sektora”. Jest skierowane przede wszystkim do uczestników i uczestniczek z województw: podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego. W 2023 roku odbędą się jeszcze dwa fora skierowane do osób z innych województw.
Forum odbywa się w ramach projektu “Szkoła Aktywnego Sektora”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.