Regionalnie Aktywni. Forum Sieciujące Szkoły Aktywnego Sektora – Poznań

Zapraszamy do udziału w forum sieciującym Regionalnie Aktywni, które odbędzie się w Poznaniu w dn. 24-25 października 2023 r. Forum poświęcone będzie temu, jak skutecznie wzmacniać organizacje pozarządowe i jak szukać skutecznych możliwości działania, m.in. w kontekście wyzwań stojących przed sektorem społecznym. W programie forum przewidziano praktyczne warsztaty budujące kompetencje osób działających w organizacjach, dotyczące budowania partnerstw, współpracy z biznesem, skutecznej komunikacji oraz dialogu i konfliktów. 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Szkoła Aktywnego Sektora, towarzyszącego programowi „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

Dla kogo jest to spotkanie?

Spotkanie skierowane jest do osób działających w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych, a także do przedstawicieli instytucji i samorządów, współpracujących z trzecim sektorem. Zapraszamy przede wszystkim uczestników i uczestniczki z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, lubuskiego.

O czym będziemy rozmawiać?

Jako sektor o zmianach myślimy długofalowo. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie stoją przed nami wyzwania, do jakich zmian dążymy i jak wspólnie możemy je osiągnąć. Podejmiemy też temat wzmocnienia sektora pozarządowego, poprzez rozmowę o potrzebach i trudnościach, a także warsztaty służące wzmocnieniu praktycznych umiejętności organizacji. Spotkanie będzie też okazją do wzajemnej inspiracji, nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i partnerami z regionu, wymiany pomysłów i dobrych praktyk.

Gdzie i kiedy?

Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Poznaniu 24 i 25 października 2023 roku hotelu Mercure. Osobom spoza Poznania zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych i zwracamy koszty przejazdu. Ramowy program forum poniżej. Prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy w terminie do 15 października: https://forms.gle/JWfxDsnZtnJqAc7t9. Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają potwierdzenie udziału do 16 października 2023 roku.

 

Ramowy program Forum

Wtorek, 24 października 2023

10.30 – 11.00 Rejestracja 

11.00 – 11.30 Powitanie i otwarcie forum

11.30 – 13.00 Patrząc w przyszłość. Nasze społeczności lokalne pod koniec 2023 roku i dalej. Dyskusja panelowa.

Moderacja: Martyna Bogaczyk, Fundacja Edukacja dla Demokracji

  • Iwona Janicka, ekspertka, członkini Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
  • Patrycja Karolczak, Sejmik Młodzieżowy, Oborniki Wielkopolskie
  • Anna Ohirko, Stowarzyszenie Lokalni, gmina Suchy Las
  • Iwona Stasiak,  Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska – Ukraina”

 

13.00 – 14.00 Obiad

14.00 – 16.00 Stoliki tematyczne – sesja wymiany doświadczeń

  • Aktywne włączanie młodzieży – Agnieszka Gołębiowska, Stowarzyszenie M-LAB/Miasto Konin
  • Mobilizacja społeczna i angażowanie wolontariuszy – Maria Andruchiw, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”, inicjatywa oddolna pomocy humanitarnej „Sztab Aniołów” w Poznaniu
  • Niezależność finansowa organizacji działającej na rzecz praw człowieka – Mateusz Kaczmarek-Brzozowski, Grupa Stonewall
  • Wspieranie obecności kobiet w życiu publicznym. Prezentacja gry społecznej “Dziewczyny rządzą” – Joanna Królak, Fundacja im. Julii Woykowskiej

 

16.00 – 16.30 Przerwa 

16.30 – 18.30 Warsztaty kompetencyjne (do wyboru)

  • Współpraca z biznesem – Martyna Rubinowska, Ashoka

    My i oni. Trzeci sektor i ten drugi. Wybudowaliśmy mur pomiędzy społeczeństwem obywatelskim i biznesem. Żeby w trwały sposób rozwiązać problemy społeczne, ten mur musimy rozebrać. A cegły wykorzystać, by stworzyć podwaliny dobrej, międzysektorowej, współpracy. Podczas warsztatu porozmawiamy o polskich przykładach udanej współpracach z biznesem i wypracujemy kilka pierwszych kroków, które każda organizacja może podjąć, żeby rozpocząć współpracę z biznesem. 

  • O pożytkach i wyzwaniach związanych ze współpracą partnerską – Anna Miodyńska, trenerka pracy w grupie, edukatorka, planistka

    Podczas tego warsztatu przyjrzymy się procesowi współpracy. Przy czym nie tylko korzyściom dla organizacji i jej partnerów, ale też zasobom (głównie czasu i kompetencji), które należy w ten proces zaangażować. Będzie zachętą do stosowania kilku funkcjonalnych narzędzi pomocnych w inicjowaniu i wspieraniu pracy partnerstwa: mapowania otoczenia pod kątem potencjalnych partnerów, określania jego celu oraz skutecznej komunikacji wewnątrz partnerstwa.

 

19.00 Kolacja w hotelu

 

Środa, 25 października 2023

9.00 – 10.30 Rozwój organizacji pozarzdowych w różnych wymiarach. 

Moderacja: Ewa Stokłuska, Fundacja Edukacja dla Demokracji

  • Ewa Gałka, Centrum PISOP
  • Joanna Kamińska, Stowarzyszenie TŁOK
  • Dorota Setniewska, Stowarzyszenie Klon/Jawor

10.30 – 11.00 Przerwa

11.00 – 13.00 Sesje warsztatowe (do wyboru)

  • Jak ciekawie opowiadać o działaniach społecznych? – Dorota Setniewska, Stowarzyszenie Klon/JaworPodczas warsztatów przyjrzymy się, jak zbudowane są wciągające opowieści i przetestujemy, jak wykorzystać takie schematy w opowiadaniu o działaniach społecznych. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i ćwiczyć, jak prosto, ciekawie i zachęcająco opowiadać o tym, co robimy, wykorzystując techniki storytellingu.
  • Dialog jako narzędzie – na czym polega i jak go prowadzić – Ewa Stokłuska, Tadeusz Rudzki, Fundacja Edukacja dla DemokracjiNa warsztatach przyjrzymy się temu, jak można rozumieć pojęcie dialogu, na jakich zasadach warto go opierać i czym różni się on np. od debatowania. Poznamy też proste narzędzia pomagające analizować sytuacje konfliktowe, w których można sięgać po dialog jako sposób mierzenia się z wyzwaniami w lokalnej społeczności.

 

13.00 – 13.30 Podsumowanie i zakończenie forum

13.30 Obiad

 

Wydarzenie jest ostatnim z cyklu forów regionalnych w ramach “Szkoły Aktywnego Sektora”. Jest skierowane przede wszystkim do uczestników i uczestniczek z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, lubuskiego.

Forum odbywa się w ramach projektu “Szkoła Aktywnego Sektora”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web