Ambasadorzy Przemian w Regionie – program konferencji

Piątek, 6 września 2024

Przyjazd i kolacja dla gości z dalekich regionów Polski

Hotel CITY, ul. 3 Maja 6, Bydgoszcz

Sobota, 7 września 2024

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, ul. Mennica 10, 85-112 Bydgoszcz

10.30 – 11.00 Rejestracja uczestników. Powitalna kawa Młyn, I piętro

11.00 – 11.15 Otwarcie konferencji Agnieszka Świeczka, Martyna Bogaczyk, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Agnieszka Mazur, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

11.15 – 11.30 powitanie Krzysztofa Sikory, Konsula Honorowego Ukrainy w Bydgoszczy

11.30 – 13.00 Panel ekspercki Młyn, I piętro, sala plenarna

Moderatorka: Agnieszka Lichnerowicz, reporterka i dziennikarka radia TOK FM, prowadząca audycję Światopogląd o relacjach międzynarodowych.

Panelistki i paneliści:

  • Agata Wierzbowska-Miazga – prezeska Fundacji Liderzy Przemian, wcześniej ekspertka OSW. (Białoruś, Rosja)
  • Martyna Bogaczyk – prezeska Fundacji Edukacja dla Demokracji. (Ukraina)
  • Kamil Całus – ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. (Mołdawia)
  • Wojciech Górecki – ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. (Kaukaz i Azja Centralna)

13.00 – 14.00 Obiad – Spichrz Zbożowy, IV piętro, duża sala

14.00 – 15.30 Spotkania tematyczne z ekspertami (sesje równoległe)

  • Wspieramy Ukrainę – Młyn, I piętro, sala plenarna

Rozmowa o tym, w co i jak mogą się zaangażować organizacje pozarządowe, działające na rzecz Ukrainy i jej mieszkańców, cierpiących w wyniku wojny.

Prowadzenie: Martyna Bogaczyk – prezeska FED, kierowniczka programu Wspieramy Ukrainę, ekspertka programu Aktywni Obywatele; Sylwia Gajownik – koordynatorka programu Wspieramy Ukrainę, ekspertka ds. współpracy rozwojowej.

  • Jaka przyszłość czeka regionSpichrz Zbożowy, II piętro, sala spotkań

Jakie jest miejsce organizacji pozarządowych w różnych wizjach na przyszłość?

Prowadzenie: Stanisław Brudnoch – dyrektor programowy w Fundacji HumanDoc, ekspert, praktyk współpracy rozwojowej i humanitarnej, specjalizujący się w regionie Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Rosji, koordynator projektów realizowanych w ramach programu RITA.

  • Dezinformacja – Spichrz Zbożowy, II piętro, współpracownia

Identyfikowanie rozprzestrzeniania fałszywych informacji, które rozgrzewają podziały społeczne.

Prowadzenie: Michał Sęk – geograf i badacz społeczny, członek redakcji „Magazynu Miasta”, pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, gdzie zajmuje się badaniem konfliktów etnicznych w Indonezji. Współpracownik Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, realizującej program Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją, która opracowała raport p.n. „Gościnna Polska 2022+ Jak mądrze wspierać Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie?”.

  • Dzieci i młodzież w projektach rozwojowych i humanitarnych Spichrz Zbożowy, II piętro, sala kreatywna

Jakimi standardami powinniśmy się kierować w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży.

Prowadzenie: Renata Szredzińska – prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, współautorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także programów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada m.in. za Politykę Ochrony Dzieci.

15.30 – 16.00 Przerwa kawowa Spichrz Zbożowy, IV piętro, duża sala

16.00 – 17.00 Stoliki krajowe – rozmowa w mniejszych kręgach w gronie koordynatorów projektów o sprawach kluczowych dla krajów, na rzecz których działamy w programach RITA oraz Wspieramy Ukrainę.

  • stolik azjatycko-kaukaski Spichrz Zbożowy, II piętro,
    sala spotkań
  • stolik rosyjsko-białorusko-mołdawski Spichrz Zbożowy, II piętro, sala kreatywna
  • stolik ukraiński (1) Spichrz Zbożowy, II piętro, współpracownia
  • stolik ukraiński (2)Spichrz Zbożowy, IV piętro, mała sala
  • stolik ukraiński (3) Młyn, I piętro, sala plenarna

17.00 – 18.30 Film „Pod Kirgiskim Niebem” o programie rozwojowym w Kirgistanie Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”. 

O filmie opowie Ewelina Grądzka, prezeska Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Założycielka Akademii Młodego Filozofa im. K. Twardowskiego, w ramach której prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i szkolenia dla nauczycieli. Współautorka „Filozofuj z dziećmi 2”. Koordynatorka projektów edukacyjnych STEM (astronomiczne) m.in. w Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Armenii w ramach programu RITA.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Świeczka, Fundacja Edukacja dla Demokracji.

19.00 Uroczysta kolacja – Hotel CITY

Niedziela, 8 września 2024

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, ul. Mennica 10, 85-112 Bydgoszcz

Do 9.30 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, indywidualne przejście z hotelu do Młynów Rothera

9.30 – 10.00 Powitalna kawaSpichrz Zbożowy, IV piętro, duża sala

10.00 – 12.00  Warsztaty kompetencyjne dla organizacji pozarządowych (sesje równoległe)

  • Narzędzia cyfrowe i sztuczna inteligencja w działalności organizacji pozarządowejSpichrz Zbożowy, II piętro, sala spotkań

Prowadzenie: Karolina Walecka, od 2015 roku pracuje w Sektorze 3.0, wspierając społeczności dzięki nowym technologiom. Koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Obecnie koordynuje Fundusz Sektora 3.0 i zajmuje się pozyskiwaniem i analizą danych w Sektorze 3.0. Dzięki grantowi z Good Things Foundation pracuje nad nowym narzędziem do badania i wzmacniania umiejętności cyfrowych organizacji pozarządowych w Polsce.

  • Jak zacząć prowadzić podcast i dotrzeć z autorską treścią do odbiorców. Spichrz Zbożowy, II piętro, sala kreatywna

Prowadzenie: Kamila Tokarska, twórczyni Szkoły Podcastu, mentorka w programie mentoring.uw.edu.pl i autorka ebooka o podcastach. Jej projekt DobrostanPodcast był w TOP10 podcastów w prestiżowym konkursie dla twórców i został nominowany do Vivelo Content Creators.

  • Standardy działania NGO – jak wdrożyć zasady Kodeksu dobrych praktyk dla klimatu i środowiska w działaniach projektowych i funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. Młyn, I piętro, sala plenarna

Prowadzenie: Katarzyna Krzemińska, ekspertka i koordynatorka programów edukacji globalnej, Członkini Zarządu Grupy Zagranica, od 16 lat wspiera rozwój organizacji pozarządowych w tematach związanych z celami zrównoważonego rozwoju m.in. prowadząc w FED programy grantowe; Sylwia Gajownik, w sektorze pozarządowym od 23 lat, ekspertka i koordynatorka projektów z zakresu edukacji globalnej i obywatelskiej, realizowanych od 2009 przez Fundację Znak. Od 2014 r. współpracuje z FED przy programach grantowych z zakresu edukacji globalnej.

  • Pierwsza pomoc – czynności ratunkowe wykonywane przez świadków zdarzenia do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy medycznej. Spichrz Zbożowy, II piętro, współpracownia

Prowadzenie: dr Aleksander Skaliy, Międzynarodowy Instruktor Ratownictwa, w l. 2014-2017 przewodniczący Komisji Edukacji International Life Saving Federation of Europe, autor oraz organizator największego na terenie Polski Międzynarodowego Cyklicznego Kongresu „Rescue”. Współtworzył Europejskie Ramy Kwalifikacji w edukacji ratowniczej, inicjował pierwsze Kazachstanie szkolenie ratowników wodnych w Uralsku (2012), wprowadził do programu kształcenia Uniwersytetu im. I. Franka w Żytomierzu nowoczesny program nauki PPP oraz ratownictwa wodnego (2017).

  • Myśl filozoficznie, działaj lokalnie – refleksja nad działaniami rozwojowymi i pomocowymi. Spichrz Zbożowy, IV piętro, mała sala

W trakcie warsztatu posłużymy się metodą dociekań filozoficznych. Prowadzenie: Ewelina Grądzka, Stowarzyszenie „Pod wspólnym niebem”.

12.00 – 12.30 Przerwa kawowa Spichrz Zbożowy, IV piętro, duża sala

12.30 – 13.30 Sesje dialogowe (równolegle)

  • Wsparcie dla organizacji partnerskich – jak dobrze wspierać organizacje partnerskie. Spichrz Zbożowy, II piętro, sala spotkań

Facylitacja: Natalia Kertyczak, Sylwia Gajownik

  • Integracja osób uchodźczych, migranckich, wewnętrznie przemieszczonych. Jak wspierać integrację nowoprzybyłych osób w naszych społecznościach? Spichrz Zbożowy, II piętro, sala kreatywna

Facylitacja: Martyna Bogaczyk, Ewa Romanowska

  • Dylematy pracy w regionie. Z czym mierzę się teraz podczas mojej pracy w regionie? Spichrz Zbożowy, II piętro,  współpracownia

Facylitacja: Marta Gawinek-Dagargulia, Agnieszka Świeczka

  • Bezpieczeństwo w regionie. Jak widzimy przyszłość naszego regionu?  Spichrz Zbożowy, IV piętro, mała sala
    Facylitacja: Ewa Stokłuska, Tadeusz Rudzki

 

13.30 – 14.00 Podsumowanie konferencji

14.00 Obiad Spichrz Zbożowy, IV piętro, duża sala

 

Konferencja „Ambasadorzy przemian w regionie” realizowana jest przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programów grantowych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: Programu RITA – Przemiany w regionie oraz Programu Wspieramy Ukrainę.

 

 

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web