Jak wesprzeć Ukrainę?

Wojna w Ukrainie stała się faktem, w internecie pojawiły się dziesiątki zbiórek finansowych pozwalających na wsparcie już teraz. Poniżej publikujemy listę polskich organizacji pozarządowych, których wieloletnie doświadczenie jest legitymacją dobrego działania w kryzysie. Warto je wspierać!

Zbiórki finansowe to najprostsza, ale i najbardziej skuteczna forma pomocy – zbiórki rzeczowe są potrzebne tylko w bardzo konkretnych sytuacjach a najskuteczniejsze są zbiórki lokalne. Pomagajmy tak, aby na miejscu była możliwość swobodnego decydowania – czy kupić koc, śpiwór, zestawy opatrunkowe, wodę czy też bilet na pociąg.

 

Zbiórki w Polsce

 

 

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ xx Wpłat można dokonywać na stronie internetowej oraz poprzez Facebooka
x x x
x x x
x x x
POLSKA AKCJA HUMANITARNA xx Wpłat można dokonywać na stronie internetowej PAH i przez portal siepomaga
x x x
x x x
x x x
FUNDACJA POMAGAM.PL & FUNDACJA NASZ WYBÓR xx Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – wpłacać można na stronie internetowej
x x x
x x x
x x x
Homo Faber
xx Usprawnienie pracy sztabu kryzysowego działającego w Lublinie i organizującego system wolontariuszy wspierających uchodźców (m.in. zakupy sprzętu do pracy infolinii, paliwo, wydruki, przesyłki wielkogabarytowe, pomoc psychologa, tłumacza, prawnika, wyżywienie wolontariuszy, organizacja lekcji polskiego dla dzieci i dorosłych. Możliwość wpłaty przez Facebook oraz na stronie organizacji Homo Faber.
x x x
x x x
x x x
Fundacja Uniters xx Fundacja uruchomiła pilną zbiórkę na potrzeby zakupu i przekazania medykamentów i wyposażenia ochronnego na front pod tym adresem
x x x
x x x
x x x
Fundacja Ocalenie xx zbiórka na Facebooku
x x x
x x x
x x x
Fundacja HumanDoc xx Misja Ukraina- potrzebna pomoc na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów: link do zbiórki
x x x
x x x
x x x
POLSKA MISJA MEDYCZNA xx Wpłat można dokonywać na tej stronie oraz poprzez Facebooka
x x x
x x x
x x x
POLSKI CZERWONY KRZYŻ xx Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA” oraz za pomocą wpłat PayU na stronie PCK
x x x
x x x
x x x
CARITAS POLSKA xx Wpłat można dokonywać na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA” lub wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)
x x x
x x x
x x x
UNICEF POLAND xx Pomoc dla dzieci na Ukrainie – wpłacać można przez Facebooka
x x x
x x x
x x x
Fundusz Obywatelski xx Fundusz wsparcia uchodźców z Ukrainy w Polsce utworzony we współpracy z Wirtualną Polską. Wpłaty przez stronę internetową

 

Zbiórki w Ukrainie

Narodowy Bank Ukrainy zdecydował o otwarciu specjalnego konta do zbierania funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy – publikujemy numery kont, na które można wpłacać środki na ten cel, w szeregu walut.

Decyzja ta została podjęta w związku z wprowadzeniem w Ukrainie stanu wojennego i zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej.

Szczegóły oficjalnego konta można znaleźć na stronie Narodowego Banku Ukrainy.

Informacja na Facebooku.

Źródło: Strona Ambasady Ukrainy w RP i Strona prezesa Narodowego Banku Ukrainy Kyryla Szewczenki

 

Organizacja „Повернись живим” (Wróć żywy) – doświadczona organizacja wspierająca ukraińskich żołnierzy od 2014 roku: adres strony.

 

WOLONTARIAT

Nie wszyscy mają możliwość udzielenia wsparcia finansowego, albo mają potrzebę zaangażować się w bardziej bezpośredni sposób. Poniżej lista organizacji, które zbierają deklaracje pomocy od osób różnych profesji (i/lub posiadających lokale, które mogą udostępnić na potrzeby uchodźców).

SOS UA
Portal łączy osoby potrzebujące wsparcia z osobami i instytucjami oferującymi pomoc. Akcja organizowana jest przy wsparciu m.in. Związku Ukraińców w Polsce, Polskiej Akcji Humanitarnej, Szlachetnej Paczki i Związku Miast Polskich. Link do akcji: uasos.org.

#PomagamUkrainie
Główna strona rządowa służąca koordynacji pomocy udzielanej Ukrainie. Pozwala zgłaszać zarówno zapotrzebowanie na pomoc, jak i gotowość do udzielenia pomocy. Swoje zgłoszenia mogą przekazywać zarówno organizacje pozarządowe, jak i samorządy, firmy czy osoby prywatne. Link do akcji: pomagamukrainie.gov.pl.

Polska Akcja Humanitarna:
Uwaga, w związku z intensywnymi działaniami wojennymi w Ukrainie, prosimy o zgłaszanie się osób, które w ramach wolontariatu byłyby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH wobec mieszkańców i mieszkanek Ukrainy potrzebujących pomocy humanitarnej w Polsce.

ZGŁOSZENIA wyłącznie przez link: https://bit.ly/wolontariat_sosUkraina

Podstawowe wymagania dla wolontariuszy i wolontariuszek:

  • ukończone 18 lat
  • gotowość do niezwłocznego dołączenia do zespołu PAH
  • mobilność/gotowość do przemieszczania się w obrębie Polski
  • znajomość j. polskiego i przynajmniej jednego z dodatkowych: rosyjski/ukraiński/angielski


Fundacja Nasz Wybór
(Warszawa) zbiera deklaracje pomocy przez formularz online: formularz służy do zebrania informacji od wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy chcą wesprzeć Ukraińców w obliczu wojny. Na obecnym etapie zbieramy informacje o rodzaje pomocy i postaramy się bezpośrednio kontaktować się z Państwem na bieżąco w razie potrzeby. Dziękujemy!

Stowarzyszenie Homo Faber (Lublin):

Uruchamiamy szeroki wolontariat dla osób mogących dać od siebie czas i pracę na rzecz możliwych kryzysów, jakie pojawią się w najbliższym nam terenie. Jeśli nie będzie potrzebny – będzie to najlepsza możliwa opcja, jeśli będzie – chcemy móc działać szybko. Ale sami nie damy rady.

Bardzo prosimy o uważne przeczytanie ogłoszenia i rozważenie, na spokojnie, czy jesteś osobą, której szukamy.

Jeśli:

  • porozumiewasz się swobodnie w językach: ukraiński/ rosyjski/ polski;
  • jesteś profesjonalnym tłumaczem/ tłumaczką w językach: ukraiński/rosyjski;
  • masz przeszkolenie lub doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • jesteś psychologiem/ psycholożką;
  • jesteś grafikiem/ graficzką;
  • jesteś prawnikiem/ prawniczką

Zgłoś się do grupy wolontariackiej. Procedura wygląda tak:

1) Prosimy o wypełnienie formularza https://tiny.pl/9l279

2) W sytuacji potrzeby skorzystania z pomocy – będziemy się odzywać.

Ważne: Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z działaniem. Odzywamy się od osób, których pomocy najbardziej potrzebujemy w danej chwili. Jeśli nie odzywamy się do Was – to znaczy, że jesteśmy zabezpieczeni.

Fundacja Ocalenie oferuje również przyjmuje zgłoszenia od wolontariuszy: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc

Miasto Stołeczne Warszawa w ramach pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy organizuje punkty informacyjne na Dworcu Wschodnim, Dworcu Zachodnim i w Pałacu Kultury i Nauki. Poszukują wolontariuszy – osób, chcących wesprzeć funkcjonowanie punktów i udzielanie informacji Ukrainkom i Ukraińcom: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2003

Innych warszawskich ofert dla wolontariuszy można szukać pod adresem: https://ochotnicy.waw.pl/

Ministerstwo Edukacji i Nauki zbiera zgłoszenia od osób znających języki wschodniosłowiańskie (studentów, nauczycieli, wykładowców, członków społeczności akademickiej lub szkolnej), chcących pomóc osobom przybywającym z terenu Ukrainy. Na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/eduwolontariat można za pośrednictwem formularza przekazać podstawowe informacje dotyczące rodzaju świadczonej pomocy. Dane są automatycznie przesyłane do właściwego koordynatora wojewódzkiego funkcjonującego przy Kuratorium Oświaty. Koordynatorzy kontaktują się ze zgłaszającymi w miarę pojawiających się potrzeb.

 

 

 

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web