Regionalnie Aktywni. Forum Sieciujące Szkoły Aktywnego Sektora – Gdańsk

Zapraszamy do udziału w forum sieciującym Regionalnie Aktywni, które odbędzie się w Gdańsku w dn. 23-24 marca 2023 r. Forum poświęcone będzie temu jak skutecznie wzmacniać organizacje pozarządowe i jak szukać skutecznych możliwości działania, m.in. w kontekście zbliżających się wyborów. W programie forum przewidziano też praktyczne warsztaty budujące kompetencje osób działających w organizacjach.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Szkoła Aktywnego Sektora, towarzyszącego programowi „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Dla kogo jest to spotkanie?

Spotkanie skierowane jest do osób działających w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych, a także do przedstawicieli instytucji i samorządów, współpracujących z trzecim sektorem. Zapraszamy przede wszystkim uczestników i uczestniczki z województw: podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego.

O czym będziemy rozmawiać?

Jako sektor o zmianach myślimy długofalowo. W 2023 roku chcemy przyjrzeć się temu, jakie przestrzenie i potrzeby działania przynosi ze sobą rok wyborczy. Jakie stoją przed nami wyzwania, do jakich zmian dążymy i jak wspólnie możemy je osiągnąć? Podejmiemy też temat wzmocnienia sektora pozarządowego, poprzez rozmowę o potrzebach i trudnościach, a także warsztaty służące wzmocnieniu praktycznych umiejętności organizacji. Spotkanie będzie też okazją do wzajemnej inspiracji, nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i partnerami z regionu, wymiany pomysłów i dobrych praktyk. 

Gdzie i kiedy?

Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Gdańsku 23 i 24 marca 2023 roku w Hotelu IBIS Stare Miasto. Osobom spoza Trójmiasta zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych i zwracamy koszty przejazdu. Ramowy program forum poniżej. Prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy w terminie do 10 marca: https://forms.gle/iUntTkfByueq73Vq9. Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają potwierdzenie udziału do 13 marca 2023 roku.

 

Ramowy program Forum

 

Czwartek, 23 marca 2023

11:00 – 11:30 Powitanie i otwarcie

11:30 – 13:00 Krajobraz roku wyborczego – najważniejsze wyzwania. Jaka jest rola sektora i do czego dążymy? Dyskusja panelowa.

 • Moderacja: Agnieszka Podgórska, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
 • Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie Waga
 • Bogumił Kolmasiak, Akcja Demokracja
 • Krzysztof Mrozek, Polska Zielona Sieć
 • Karolina Stubińska, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

 

13:00 – 14:00 Obiad

14:00 – 16:00 Czy obywatelskie jest polityczne? Jak wykorzystać wybory na rzecz własnych celów statutowych? Przestrzeń dla działań sektora społecznego na konkretnych przykładach. Stoliki tematyczne.

 • Obywatelski Pakt dla Edukacji – jakiej chcemy szkoły? – Olga Napiontek, Fundacja Civis Polonus
 • Las okiem obywatelskim – jak angażować na rzecz dobra wspólnego? – Hanna Rawska, Lasy i Obywatele
 • Miejske działania lokalne i angażowanie mieszkańców – Martyna Regent, Stowarzyszenie Miasto Wspólne
 • Przestrzeń wspólna, przestrzeń niczyja – o monitoringu reklam wyborczych – Małgorzata Łosiewicz, Robert Chomicki, Stowarzyszenie Inspiracje
 • Organizacje i wybory. Czy warto i jak mieć mieć polityczny wpływ? – Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie 61

 

16:00 – 16:30 Przerwa

16:30 – 18:30 Sesje warsztatowe

 • Rzecznictwo, czyli jak oddziaływać na polityków
  Prowadząca: Katarzyna Batko-Tołuć, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
 • Społeczna obserwacja wyborów
  Prowadzący: Robert Lech, Fundacja Odpowiedzialna Polityka

 

18:30 – 19:00 Podsumowanie dnia 

19:00 Kolacja

 

Piątek, 24 marca 2023

9:00-10:30 Czy capacity może nie straszyć. Dyskusja o wzmacnianiu organizacji społecznych jako instytucji oraz ludzi w niej pracujących. 

 • Moderacja: Ewa Stokłuska, Fundacja Edukacja dla Demokracji
 • Marta Dietrich, Fundacja RC, Gdańsk
 • Paulina Jędrzejewska, Fundacja Culture Shock, Warszawa
 • Monika Michniewicz, Federacja FOSA, Olsztyn

 

10:30-11:00 Przerwa

11:00-13:00 Równoległe sesje warsztatowe

 • NGO jako dobre miejsce pracy – cel możliwy do osiągnięcia?
  Prowadząca: Paulina Jędrzejewska, Fundacja Culture Shock
 • Strategia czy elastyczność – czy posiadanie strategii ma sens?
  Prowadząca: Anna Miodyńska, trenerka pracy w grupie, edukatorka, planistka

 

13:00-13:30 Podsumowanie forum

13:30-14:30 Obiad 

 

Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska


 

 

 

Wydarzenie jest jednym z cyklu forów regionalnych w ramach “Szkoły Aktywnego Sektora”. Jest skierowane przede wszystkim do uczestników i uczestniczek z województw: podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego. W 2023 roku odbędą się jeszcze dwa fora skierowane do osób z innych województw.

 

Forum odbywa się w ramach projektu “Szkoła Aktywnego Sektora”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

 

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web