Zachęcamy do zapoznania się z naszą nową publikacją w języku ukraińskim „Współpraca na rzecz lokalnej zmiany: dobre praktyki z Polski i z Ukrainy” («Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і України»), przygotowaną w ramach projektu „Silne wspólnoty lokalne – kluczem do sukcesu reformy samorządowej”. Publikacja zawiera opisy udanych inicjatyw z Polski i z Ukrainy, które pokazują w jaki sposób, krok za krokiem, stają się możliwe zmiany w społecznościach lokalnych.
Wprowadzenie zmian w środowisku lokalnym – na swojej ulicy, w swojej wsi, miejscowości, mieście – jest bardzo trudne bez współpracy i bez zbadania potrzeb i opinii mieszkańców. Staraliśmy się to podkreślać w ramach realizacji naszego projektu „Silne wspólnoty lokalne – kluczem do sukcesu reformy samorządowej”. Za cel stawialiśmy sobie zachęcenie do współpracy przedstawicieli różnych sektorów, a także rozwinięcie ich umiejętności uwzględniania opinii mieszkańców w procesie planowania zmian. W ramach projektu wymienialiśmy się też doświadczeniem lokalnych działań pomiędzy społecznościami w Polsce i w Ukrainie. Ważnym rezultatem projektu była realizacja lokalnych inicjatyw w 18 społecznościach różnych obwodów Ukrainy. Opisy niektórych z nich zostały zamieszczone w publikacji. Wspomniane przykłady są aktualne zwłaszcza w kontekście reformy decentralizacji w Ukrainie, skłaniającej do refleksji na temat tego w jaki sposób można brać odpowiedzialność za zmiany w społecznościach lokalnych.
Opisane w publikacji inicjatywy są dość różnorodne – można tu znaleźć przykłady współpracy międzysektorowej, udanej aktywizacji społeczności lokalnej, wprowadzenia widocznych zmian w przestrzeni publicznej różnych miejscowości: przebudowy ulic, organizacji transportu publicznego, ekologicznej utylizacji śmieci. Znajdują się tu też ciekawe przykłady konsultacji z mieszkańcami oraz wprowadzania budżetu partycypacyjnego. Są też opisy inicjatyw pozwalających mieszkańcom lepiej rozumieć podejmowane na poziomie lokalnym decyzje – dzięki analizie lokalnych budżetów, również z punktu widzenia równości płci. Ważne było dla nas też pokazanie przykładów inicjatyw, które sprzyjają aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Inny ważny temat to wyzwania, przed którymi stoją teraz nasze społeczeństwa – kwestia integracji cudzoziemców (w Polsce) oraz osób wewnętrznie przesiedlonych (w Ukrainie) w nowych dla siebie społecznościach.
O reformie decentralizacji, o projekcie oraz o publikacji opowiadają w audycji Hromadskiego Radia Andrij Neczyporuk (asystent projektu), Natalia Czermoszencewa (trenerka w projekcie) oraz Iryna Swiatczenko (uczestniczka projektu). Audycja w języku ukraińskim.
Publikację można pobrać w pliku PDF.