Warszawa, 16 uczestników z 8 organizacji, 2 trenerki FED, ogromna sala, za oknem maj… a kawa bez limitu. To sceneria przeprowadzonego szkolenia dla organizacji pozarządowych planujących współpracę międzynarodową.
Spotkanie zaczęliśmy od poznania się i zorientowania się kto i co robi w organizacjach, których reprezentanci znaleźli się na sali. Szukaliśmy wspólnych miejsc, wątków i podobieństw. To było podstawą do rozpoczęcia rozważań o istocie partnerstwa oraz wyzwań, z jakimi się mierzymy podejmując działania międzynarodowe. Wspólnie sprawdzaliśmy, o czym musimy pamiętać ustalając zasady współpracy z parterem z Kazachstanu? Jak zadbać o bezpieczeństwo partnerów i uczestników z Gruzji? Jak przygotować się do wizyty studyjnej w Polsce, a o czym pamiętać odwiedzając partnera w Uzbekistanie? Dzieliliśmy się przy tym swoimi dotychczasowymi doświadczeniami współpracy – bezcenna sytuacja, podczas której uczyliśmy się na cudzych błędach 😉
Główną część szkolenia poświęciliśmy pomysłom uczestników na projekty. Uczestniczki i uczestnicy z jednej organizacji w parach pogłębiali rozumienie logiki projektowej i kroków, jakie podejmujemy w projektach, aby osiągnąć nasze cele. W wizji współpracy partnerskiej w programie RITA projekt zaczyna się od badania problemu i omawiania potrzeb w środowisku partnera, przy czym jego rola jest tu kluczowa. Uczestnicy analizowali skąd można czerpać wiedzę o sytuacji, którą chcielibyśmy zmienić. W tej kwestii przychodzi nam z pomocą poradnik opracowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” pn. Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? poradnik dla domów kultury, który wam polecamy.
Tego dnia zajęliśmy się też ryzykami w projekcie – kiedy pojawiają się zagrożenia i jak sobie z nimi radzić? Czy raczej powinniśmy działać, aby zagrożeń unikać czy może lepiej minimalizować straty? Podpowiadaliśmy uczestnikom, jakie podejścia możemy wdrożyć i kiedy się sprawdzają. Zwróciliśmy uwagę, że ryzykami są też pojawiające się szanse i tak samo można nimi zarządzać z wykorzystaniem różnych strategii.
Wspólnie dokonaliśmy również przeglądu różnych źródeł dofinansowania inicjatyw międzynarodowych. Rozmowę zakończyliśmy trudną refleksją, że ten obszar wsparcia bardzo się skurczył w ostatnich latach. Program RITA – Przemiany w Regionie pozostaje jednym z niewielu stabilnych, przewidywalnych i dostępnych dla polskich organizacji źródeł finansowania projektów międzynarodowych. Ta historia z RITĄ trwa już 25 lat, o czym wkrótce będziemy informować więcej.
W trakcie warsztatów pracowaliśmy różnymi angażującymi metodami. Pracowaliśmy indywidualnie, w parach i w grupach, obejrzeliśmy film i diagnozowaliśmy potrzeby społeczności w niej przedstawionej, czytaliśmy case’y. Naszym celem było przede wszystkim danie solidnych podstaw pracy projektowej w środowisku międzynarodowym dla osób bez lub z małym doświadczeniem realizacji projektów. Tak o szkoleniu pisali uczestnicy:
Co mi się podobało? Praktyczne podejście i konkretna wiedza przekazana w dobry sposób, dynamika zajęć, możliwość nawiązania kontaktów, poznania innych organizacji, dużo przestrzeni do wymiany doświadczeń.
Bardzo fajne i profesjonalne szkolenie.
Świetne szkolenie. Bardzo potrzebne.
Liczę na kolejne szkolenia w nowych lokalizacjach.
Wiemy też, że chcielibyście więcej czasu na pracę w parach z organizacji, omówienia wniosku oraz generatora. Dziękujemy za informację zwrotną. Uwzględnimy wszystkie sugestie w kolejnych edycjach.
Szkolenie prowadziły Agnieszka Świeczka, Sylwia Gajownik. Wpierała je Sabina Kowalczyk.
Szkolenie odbyło się w Warszawie, 14-16 maja 2025.
Chcesz dołączyć kolejnego szkolenia? Śledź naszą stronę oraz media społecznościowe,
Szkolenie zostało realizowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.