Poradnik o wymianach młodzieży – aktualizacja

Z radością prezentujemy zaktualizowaną wersję naszego poradnika informacyjnego pt. Polsko-ukraińskie wymiany młodzieży. Jest to publikacja skierowana do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy myślą o rozpoczęciu międzynarodowej współpracy szkół.

W poradniku można znaleźć dużo praktycznych informacji: o czym warto pamiętać, organizując wymianę młodzieży, czym jest projekt edukacyjny, przykłady polsko-ukraińskich inicjatyw, informację o potrzebnej dokumentacji oraz możliwych źródłach finansowania.

O zawartości merytorycznej niniejszej publikacji zadecydowały nasze wieloletnie doświadczenia związane z prowadzeniem „Swatek” – czyli warsztatów dla nauczycieli z Polski i z Ukrainy chcących nawiązać wspołpracę międzynarodową. Od 2005 roku kilkuset nauczycieli z jednej i z drugiej strony granicy wzięło udział w „Swatkach”, dzięki czemu nie tylko poznali się nawzajem, lecz także dowiedzieli się więcej o swoich krajach, szkołach, uczniach. Dążyliśmy do tego, aby uczestnicy wyjeżdżali z warsztatow nie tylko z bazą kontaktów do nauczycieli z innego kraju, ale także z napisanym w dużej mierze pomysłem na projekt z wybraną szkołą partnerską. W 2020 roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, przenieśliśmy warsztaty „Swatka” w przestrzeń internetową: odbywają się one na naszej platformie e-learningowej Civicportal.education.

Aktualizacja podręcznika uwzględnia zmiany w systemach oświaty obu krajów, a także ułatwienia związane z wprowadzonym ruchem bezwizowym dla obywateli Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej.

Poradnik dostępny jest w wersji polskiej i ukraińskiej online (PL/UA) oraz do pobrania w formatach PDF (PL/UA) i EPUB (PL/UA).

Poradnik i jego aktualizacja zostały przygotowane w ramach programu RITA – Przemiany w regionie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web