Swatka polsko-ukraińska 2025: zapraszamy na warsztaty!

Fundacja Edukacja dla Demokracji (Warszawa, Polska) oraz Laboratorium Edukacji Obywatelskiej „Poszuk” (Lwów, Ukraina) zapraszają do udziału w warsztatach dla nauczycieli z Polski i z Ukrainy, chcących nawiązać współpracę międzynarodową (tzw. „Swatka polsko-ukraińska”). Warsztaty odbędą się w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2025 w Przemyślu.

Spotkanie jest skierowane do osób zainteresowanych budowaniem bezpośrednich relacji ze szkołami i nauczycielami z Ukrainy. Jest to okazja do wzmocnienia swoich kompetencji, współpracy w środowisku międzykulturowym i nawiązania bezpośrednich kontaktów z osobami z Ukrainy, które szukają partnerów po stronie polskiej.

W programie warsztatów m.in.:
– informacje o funkcjonowaniu ukraińskich szkół w czasie wojny,
– wymiana doświadczeń: integracja nowych uczniów w polskich i ukraińskich szkołach,
– wspólne poszukiwanie form współpracy możliwych i potrzebnych w obecnych warunkach,
– przykłady międzyszkolnej współpracy polsko-ukraińskiej,
– informacja o źródłach finansowania projektów międzynarodowych.

Uczestnicy szkolenia samodzielnie dojeżdżają na miejsce warsztatów w Przemyślu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Poza tym Fundacja refunduje koszty przejazdu uczestników, zapewnia nocleg oraz wyżywienie podczas warsztatów.

Liczba miejsc jest ograniczona – zainteresowani nauczyciele z Polski powinni wypełnić ankietę online dostępną tutaj.

Zgłoszenia przyjmowane są:
– po stronie polskiej do 23 maja 2025 do godz. 12:00 w południe
– po stronie ukraińskiej do 11 maja 2025 do godz. 12:00 w południe

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Czy na szkolenie mogę przyjechać z dodatkową osobą, która pracuje w naszej szkole?
Do udziału w warsztatach możemy zaprosić tylko jedną osobę z danej szkoły.

2. Nasza szkoła uczestniczyła już kiedyś w “Swatce”, czy możemy zgłosić się jeszcze raz?
Preferujemy szkoły, których przedstawiciele nie brali jeszcze udziału w tych warsztatach. Zgłoszenie można jednak przesłać, prosimy przy tym o podanie informacji o wcześniejszym udziale w “Swatce” (rok i miejsce).

3. Jaki jest preferowany wiek uczniów, z którymi pracuje osoba zgłaszająca się na warsztaty?
Na “Swatkę” zapraszamy osoby, które pracują z dziećmi i młodzieżą powyżej 10 roku życia.

4. Czy udział w warsztatach rodzi formalne zobowiązanie do realizacji projektu po powrocie ze “Swatki”?
Udział w “Swatce” nie rodzi formalnego zobowiązania. Niemniej liczymy na to, że zdobyte kontakty i wiedza zaowocują dalszą współpracą ze szkołą partnerską poznaną podczas “Swatki”. Z naszych doświadczeń wynika, że często spotkanie na warsztatach jest pierwszym krokiem do długofalowej współpracy, która zwykle rozwija się krok po kroku. Przykładowo najpierw realizowane są bezkosztowe projekty online, potem odbywa się wspólne planowanie większej inicjatywy, czasem udaje się pozyskać dodatkowe finansowanie i zrealizować wspólnie duży projekt. Nie narzucamy jednak określonych form współpracy ani jej harmonogramu. Pokazujemy wachlarz możliwości i dajemy narzędzia pomocne w dalszych działaniach.

5. Jak w praktyce wyglądają takie warsztaty?
Podczas warsztatów przekazujemy wiedzę o systemach edukacji i aktualnych wyzwaniach dla szkół w obydwu krajach. Dużo pracujemy w małych grupach, co ułatwia wymianę doświadczeń. Pokazujemy dotychczasowe przykłady współpracy między szkołami z Polski i Ukrainy, zapewniamy też przestrzeń do zaprezentowania szkół, które reprezentują uczestnicy warsztatów. W trakcie wydarzenia na potrzeby ćwiczeń tworzymy pary projektowe, które wspólnie tworzą koncepcję dalszej współpracy.

Pracujemy w oparciu o wypracowany przez lata, stale aktualizowany program. Warsztaty poprowadzi zespół trenerski w składzie: Martyna Bogaczyk, Oksana Chaban, Lyudmyla Roman, Tadeusz Rudzki.

6. Mam obawy dotyczące bariery językowej. Czy w tej sytuacji moje zgłoszenie ma sens?
Jak najbardziej, przełamywanie rozmaitych barier to jeden z celów “Swatki”. Szkolenie prowadzone jest równolegle w dwóch językach, po polsku i po ukraińsku. Każdy komunikuje się we własnym języku. Z każdym dniem widzimy jak rozwija się bezpośrednia komunikacja między osobami z obydwu krajów. Nawet podstawowa znajomość języków obcych bardzo pomaga, ale nie jest koniecznym warunkiem do udziału w warsztatach. Znamy nawet przykłady, gdzie nauczycielki z Polski i Ukrainy nie miały żadnego wspólnego języka komunikacji, a z powodzeniem realizowały wspólne projekty.

7. Czy zajęcia realizowane są cały dzień?
W poniedziałek 30 czerwca zaczynamy od obiadu zaplanowanego na godz. 13:00 i pracujemy do wieczora. We wtorek i środę zajęcia są całodniowe. W czwartek kończymy nasze spotkanie obiadem o godz. 13:00. W trakcie wydarzenia przewidujemy czas na posiłki, przerwy kawowe oraz spacer po Przemyślu.

8. Gdzie odbędzie się nasze wydarzenie?
Na co dzień pracować będziemy w ponad stuletnim, niedawno odremontowanym budynku Ukraińskiego Domu w Przemyślu (Narodnyj Dim). Jest to miejsce promujące dialog polsko-ukraiński, z odpowiednią przestrzenią i wyposażeniem dla organizacji takich warsztatów, jak nasze. W tym samym budynku będziemy mieli większość posiłków. Z kolei noclegi będziemy mieli w pokojach dwuosobowych, w obiekcie położonym ok. 1,5 km od miejsca szkolenia. W razie zapotrzebowania pomożemy w codziennym transporcie z miejsca noclegu na miejsce warsztatów i z powrotem.

9. Jak mogą zgłaszać się osoby pracujące w szkołach ukraińskich?
Nauczycieli z Ukrainy prosimy o zapoznanie się z informacją w języku ukraińskim oraz o wypełnianie ankiety zgłoszeniowej dostępnej tutaj.

Просимо вчителів з України ознайомитися ближче з інформацією українською мовою та заповнити форму заявки, яка доступна тут.

Wszelkich informacji związanych ze szkoleniem udziela Tadeusz Rudzki, kontakt: swatka@fed.org.pl, tel. 607 198 493 (pon.-pt. w godz. 10:00-17:00).

Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 1 czerwca 2025.

Szkolenie jest organizowane i współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web