Swatka polsko-ukraińska: zgłoszenia do 31 maja 2023

Fundacja Edukacja dla Demokracji (Warszawa, Polska) oraz Laboratorium Edukacji Obywatelskiej „Poszuk” (Lwów, Ukraina) zapraszają do udziału w warsztatach dla nauczycieli z Polski i z Ukrainy, chcących nawiązać współpracę międzynarodową (tzw. „Swatka polsko-ukraińska”). Warsztaty odbędą się w dniach 6-9 lipca 2023 w Lublinie.

Spotkanie jest skierowane do osób zainteresowanych budowaniem bezpośrednich relacji ze szkołami i nauczycielami z Ukrainy. Jest to okazja do wzmocnienia swoich kompetencji, współpracy w środowisku międzykulturowym i nawiązania bezpośrednich kontaktów z osobami z Ukrainy, które szukają partnerów po stronie polskiej.

Dlaczego warto? Zachęcamy do wysłuchania relacji osób, które uczestniczyły w poprzedniej edycji warsztatów – zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu:


W programie warsztatów m.in.:
– informacje o funkcjonowaniu ukraińskich szkół w czasie wojny,
– wymiana doświadczeń: polskie szkoły wobec nowego wyzwania (przyjęcie uczniów z Ukrainy), ukraińskie szkoły wobec przyjęcia uczniów wewnętrznie przesiedlonych,
– sytuacja ukraińskich nauczycieli i nauczycielek przebywających w Polsce,
– wspólne poszukiwanie form współpracy możliwych i potrzebnych w obecnych warunkach,
– przykłady międzyszkolnej współpracy polsko-ukraińskiej,
– informacja o źródłach finansowania projektów międzynarodowych.

Uczestnicy szkolenia samodzielnie dojeżdżają na miejsce warsztatów w Lublinie. Fundacja refunduje koszty przejazdu uczestników, zapewnia nocleg oraz wyżywienie podczas warsztatów. Do udziału w warsztatach możemy zaprosić tylko jedną osobę z danej szkoły.

Liczba miejsc jest ograniczona – zainteresowani nauczyciele z Polski powinni wypełnić ankietę online dostępną tutaj. Zgłoszenia przyjmowane były do 31 maja 2023.

Wszelkich informacji związanych z wyżej opisanym szkoleniem udziela Tadeusz Rudzki, kontakt: swatka@fed.org.pl, tel. 607 198 493 (pon.-pt. w godz. 10:00-17:00).

Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 6 czerwca 2023.

Nauczycieli z Ukrainy prosimy o zapoznanie się z informacją w języku ukraińskim oraz o wypełnianie ankiety zgłoszeniowej dostępnej tutaj.

Szkolenie jest organizowane i współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web