Ukraińscy samorządowcy odwiedzili Wielkopolskę

Kolejna grupa ukraińskich samorządowców skorzystała z inspirujących przykładów polskich samorządów. Tym razem w ramach projektu „Decentralizacja w praktyce – uczymy się od siebie nawzajem” grupa 16 samorządowców odwiedziła Wielkopolskę w dniach 11-18 listopada. Wizyta ma pomóc przedstawicielom ukraińskich gmin w jak najlepszej praktycznej realizacji reformy samorządowej.

Każdy dzień wizyty obfitował w liczne spotkania z polskimi ekspertami. Udało się spotkać nie tylko z przedstawicielami wszystkich szczebli samorządu (urząd marszałkowski w Poznaniu, starostwo powiatowe w Kaliszu, urząd miasta w Pyzdrach, urzędy gmin w Tarnowie Podgórnym, Blizanowie i Cekowie Kolonii, rada osiedla Wilda), ale także odwiedzić samorządowe instytucje kultury (np. biblioteka w Blizanowie), placówki edukacyjne (przedszkole w Jarantowie, szkoły m.in. w Cekowie Kolonii i Tarnowie Podgórnym), a nawet siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej czy Regionalne Centrum Recyklingu. Podczas prezentacji, pokazów i spacerów uczestnicy chętnie zadawali pytania i wymieniali się doświadczeniami – zarówno z polskimi samorządowcami, jak i między sobą. Wielu uczestników wyraziło duże zainteresowanie nie tylko nawiązaniem partnerstw między gminami, ale też bezpośrednim kontaktem z polskimi szkołami w celu organizacji wymiany młodzieży.

Bardzo dziękujemy Towarzystwu Kulturalnemu „Echo Pyzdr” za pomoc w przygotowaniu i realizacji wizyty, a także wszystkim ekspertom, którzy poświęcili swój czas na spotkanie z naszą grupą.

Projekt realizujemy z dwoma partnerami z Ukrainy: Stowarzyszeniem Nasze Podole oraz organizacją Towarzystwo Lwa.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz dofinansowany w ramach Programu Study Tours to Poland realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web