Inna bajka – książeczki dla dzieci z Ukrainy

Projekt „Inna bajka – książeczki dla dzieci z Ukrainy”, realizowany przez nas od marca 2022, ma na celu dostarczenie książek w języku ukraińskim dzieciom, które znalazły w Polsce schronienie przed wojną. Ukraińskie dzieci w sytuacji uchodźczej nagle znalazły się „w innej bajce” – w stresującej, nowej i nieznanej sytuacji, w innym kraju, gdzie mówi się w innym języku.

Projekt jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na książeczki w języku ukraińskim dla dzieci uchodźczych, które obserwujemy od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę. Chcemy, aby dzięki projektowi dzieci z Ukrainy miały namiastkę domu w innym kraju. Książeczki po ukraińsku to poczucie bezpieczeństwa i kontakt z rodzimym językiem i kulturą.

Projekt „Inna bajka” jest inicjatywą Ukraińskiego Instytutu Książki (Український інститут книги), który uzyskał od ośmiu ukraińskich wydawnictw zgody na druk i bezpłatne rozpowszechnianie książek dla dzieci wśród ukraińskich uchodźców. Wydawnictwa te bezpłatnie przekazały layouty do 40 tytułów przeznaczonych dla dzieci, zaś część polskich drukarni wsparła inicjatywę drukiem pierwszych nakładów pro bono. Akcję koordynuje Jurij Marczenko z Ukraińskiego Instytutu Książki, za stronę techniczną – przygotowania do druku i jego koordynację odpowiadają Andrzej Zabrowarny z Pracowni Wydawniczej i Natalia Sawicka z Yellow Point Publications.  Kontynuacja i rozwój inicjatywy były możliwe dzięki Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Federacji Europejskich Wydawców, Ukrainian National Women’s League of America, a także dzięki darowiznom od osób indywidualnych w ramach prowadzonej przez nas zbiórki.

Wydrukowane w ramach akcji książki zostały bezpłatnie przekazane do ponad 140 punktów w całej Polsce (bibliotek, przedszkoli, szkół, centrów pomocy, świetlic, domów i ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, parafii, szpitali i punktów recepcyjnych). Druk i wysyłka wciąż trwają, informacje o tym w jaki sposób można zamówić książeczki są dostępne tutaj.

Koordynatorka ze strony Fundacji Edukacja dla Demokracji:

Natalia Kertyczak, natalia.kertyczak@fed.org.pl, tel. 721 660 313.

Partnerzy projektu

 

projekt i realizacja strony internetowej: rock the web